Identyfikację wizualną spotykasz niemal codziennie, na każdym kroku. Wystarczy, że się rozejrzysz, a bardzo łatwo wypatrzysz rozmaite symbole, które z czasem tak bardzo wtopiły się już w infrastrukturę, że normalnie ich nie dostrzegasz. Sygnety, typografia, logotypy, banery reklamowe – każdy z nas wpada na nie w sieci lub na mieście. I albo je ignorujemy, albo wpływają one (czasem znacząco) na nasze decyzje zakupowe i behawioralne.
Jakie powinno być logo i dlaczego jest tak ważne? A po co, a komu to potrzebne?
Cześć, tu Alan!
Na pewno wiesz, że projektowanie logo to skomplikowane zagadnienie, ale pomyślałem,
że poruszę tu kilka podstawowych aspektów, o których warto pamiętać już na starcie.
Dla ułatwienia, podzieliłem wszystko na cztery podrozdziały.
Logo to, najprościej rzecz ujmując, graficzna forma przedstawienia symbolu i nazwy firmy / marki / organizacji / eventu / drużyny sportowej, etc.
Określenia „logo” używa się dla całego znaku, czyli kompleksowego połączenia dwóch elementów:
W logo coraz częściej spotyka się również dodatkowy, trzeci element: hasło firmowe (ang. tagline).
Potocznie jako „logo”, określa się sam sygnet (symbol / znak graficzny). Uważaj – niektórzy projektanci są na tym punkcie przewrażliwieni 😉
Główną rolą jest przede wszystkim identyfikacja. Ciebie, Twojej firmy, produktu, czy usługi.
Pamiętaj – najważniejsze jest pierwsze kilka sekund przy spotkaniu z marką. Tak samo jak czasem wpadasz przypadkowo na kogoś na ulicy, tak ktoś może trafić na Twoją firmę lub produkt, przeszukując internet, czy wyświetlając reklamę.
Trendy są chwilowe – jak to trendy, a narzędzia i sposoby projektowania będą ewoluować cały czas. Jest zatem szansa, że to, co dziś postrzegamy jako LOGO, może drastycznie zmienić się na przestrzeni lat. Jednak zawsze najważniejszą funkcją logo będzie identyfikacja osoby, produktu, biznesu lub usługi.
Bez różnicy czy jesteś projektantem, czy właścicielem firmy, który zastanawia się nad identyfikacją wizualną dla siebie… No dobra, to znacząca różnica 😉
W każdym razie – zanim rozpoczniesz pracę nad jakimikolwiek pomysłami, musisz zrozumieć środowisko, w którym logo będzie widoczne. Kim są konkurenci marki i jak wyglądają? Jakie kolory i symbole są już przez nich wykorzystywane? Jak możemy wyróżnić się z tego tłumu? Warto się tu zatrzymać na moment, ale…
*Tu mała UWAGA: Unikaj jednak już na wstępie wpadania w błędne koło bycia innym i lepszym od wszystkich. Taki proces analizy i przebicia wszystkich we wszystkim może prowadzić w ślepy zaułek. I’ve been there, done that 😉
Ok! Gdy już zrobimy wstępne rozeznanie w terenie, najlepiej jest poszukać inspiracji i zebrać wszystkie pomysły w jednym miejscu, tworząc tak zwany MOODBOARD. Szanuję takie zbieranie konceptów! Najłatwiej zrobić dedykowany folder na wszystkie pliki na komputerze, wykorzystać GoMoodBoard lub stworzyć tablicę na Pintereście (ta platforma to też świetne źródło inspiracji samo w sobie – tu linkuję do mojej osobistej tablicy, związanej z moją identyfikacją wizualną, może się przyda?).
Zrób szkic, spisz notatki.
Nawet jeśli rysunki nie są profesjonalne i nie masz konkretnej wizji – spisz i narysuj wszystko, co według Ciebie jest ważne dla Twojej marki. W jakich obszarach działa firma, co oferuje, jak chce być postrzegana? Zanotuj wszystko, co wydaje się być istotne.
Grafik, który otrzyma zestaw takich wskazówek będzie Ci NAPRAWDĘ bardzo wdzięczny. 😉 Ja zawsze doceniam taką inicjatywę – a powinieneś wiedzieć, że to niestety rzadkie zjawisko wśród klientów… A jeśli sam jesteś grafikiem i chcesz zaprojektować identyfikację wizualną – no cóż, myślę, że te cztery kroki znacznie Cię do tego przybliżą!
Google
Kanały Social Media
Pinterest
LogoMoose
GoMoodBoard
Niice
Wyobraźnia
+ Kartka papieru
Przejdźmy zatem do sedna! O czym należy pamiętać, zastanawiając się nad tym jakie powinno być? Dobre logo jest unikalne, dopasowane do potrzeb (nie tylko firmy, ale przede wszystkim jej klientów!) i praktyczne. Czy powinno być proste, czy skomplikowane? Stonowane, czy krzykliwe?
Logo należy traktować jako strategiczne narzędzie biznesowe, które pozwoli zidentyfikować firmę w gąszczu innych. Nie chodzi przecież o projektowanie czegoś, co lubimy i nam się podoba. Oczywiście! – logo musi nadal wyglądać dobrze, ale to powinno być czynnikiem drugorzędnym (nie mylić z „zaniedbanym”!) przy projektowaniu. Skuteczna identyfikacja jest zawsze na pierwszym miejscu!
Pomyśl o wartościach, które chcesz zakomunikować – przedstaw swoją markę innym w odpowiedni sposób, a każde znaczenie lub skojarzenie przyjdzie u klientów z czasem, dzięki zabiegom marketingowym i interakcji z logo. Nie skupiaj się na drugim dnie od samego początku, bo dokopiesz się.. no właśnie – do czego? 😉
Co chyba warto nadmienić: Nie każde logo musi być zbudowane z sygnetu i logotypu. Może mieć na przykład formę wyłącznie logotypu (Coca Cola) lub formę monogramu, czyli takiego znaku zbudowanego na przykład z inicjałów osoby lub nazwy czy skrótu firmy / organizacji (np. Narodowy Fundusz Zdrowia / NFZ).
Logo może występować też wyłącznie jako sygnet. Najlepszym przykładem jest logo firmy Nike. Minimalistyczna łyżwa! Coś pięknego 🙂 Zdecydowanie nie polecałbym jednak takiej strategii firmie, która dopiero startuje. Trochę strzał w stopę. W końcu ten wspomniany wyżej gigant też zaczynał swoją przygodę z nazwą marki w swoim logo ;)) Dopiero po latach pozycjonowania na rynku, firma zdecydowała się na usunięcie logotypu „NIKE”.
Logo powinno mieć prostą konstrukcję, która pozwala na łatwe rozpoznawanie i zapamiętanie. Niech będzie charakterystyczne, ale nie przekombinowane.
Musi być funkcjonalne i skalowalne. Kluczowa kwestia – ma wyglądać dobrze w każdym formacie i na wszystkich nośnikach. Online i w druku.
Bądź unikalny. Nie podążaj za trendami. Zadaj sobie podstawowe pytanie: czy Twoje logo będzie nadal równie skuteczne za kilka lub kilkanaście lat?
Warto jest wybrać maksymalnie trzy barwy, które będą kojarzyć się z Twoją marką. Spójrz na przykład na taką markę jak, wspomniana już, Coca Cola. Pierwsze co przychodzi na myśl, to czerwień, prawda?
W tym wypadku przekombinowanie nie jest wskazane. W końcu ciężko jest być rozpoznawalnym jako zielono-żółto-czerwona firma. Nawet sieć sklepów Żabka jakiś czas temu to zauważyła i zrobiła skuteczny rebranding, wykorzystując charakterystyczne dwa odcienie zieleni i proste, minimalistyczne logo.
Więcej fontów (potocznie zwanych też czcionkami) w jednym projekcie wygląda po prostu jak przypadkowy zbitek. A tego przecież chcemy uniknąć. W logo nic nie powinno zależeć od przypadku.
Dostosuj wykorzystywane fonty do charakteru swojej działalności. Ostre krawędzie i dynamiczny kształt nie będą nadawały się dla branży dziecięcej, a zaokrąglone fikuśne litery nie spełnią swojej roli w logotypie dla kancelarii adwokackiej.
Pamiętaj, że projekt Twojego logo powinien być wykonany w programie do grafiki wektorowej (np. Adobe Ilustrator). Dzięki temu masz opcję łatwej zmiany skali ostatecznego projektu i dopasowania znaku do potrzeb (wizytówka, bilboard).
Projekt logo stworzony w rastrze po zmianie skali straci na jakości, a dzięki grafice wektorowej masz pewność, że będziesz mógł korzystać z identyfikacji bezproblemowo.
Nie warto ryzykować. Na pewno nie chcesz, żeby Twoje logo było kopią znaku innej firmy lub zwykłą ikoną pobraną z sieci, która nie oddaje charakteru Twojej działalności, prawda? Zadaj sobie pytanie – czy warto jest kupować grafikę na aukcji internetowej za grosze, nie będąc pewnym co do jej pochodzenia i projektanta?
Wybór dobrego logo to jedna z pierwszych poważnych decyzji, związanych z prowadzeniem działalności i jej identyfikacją. Przemyśl czego potrzebujesz i wybierz do tego odpowiednią osobę.
Przy tak wielu firmach, Twoja działalność ma często tylko jedną szansę, żeby zaimponować i przyciągnąć uwagę. Już wyżej o tym wspominałem, ale to ważne: jeśli projekt logo nie zrobi żadnego wrażenia – lub, co gorze – wywoła negatywne skojarzenia, to klient pójdzie po prostu gdzie indziej. Dziś, w dobie internetu, to przecież banalnie proste. Nie zmarnuj swojej okazji słabą prezentacją.
Chociaż głównym celem Twojego logo jest identyfikacja, możesz je wykorzystać do przekazywania ważnych komunikatów i wartości swojej marki. Upewnij się, że logo jest proste i skuteczne.